Dedinky – vodná nádrž Palcmanská Maša

Ako miesto na nedeľný relax sme si vybrali vodnú nádrž Palcmanská Maša , ktorá sa nachádza v malebnom prostredí Hnileckej doliny, pod strmými skalnatými zrázmi Geráv. Na jej brehoch sa rozprestiera obec Dedinky, ktorá vznikla v roku 1933 zlúčením obci Štefanovce a Imrichovce. Jej rozloha je 85 ha a leží v nadmorskej výške 800 m.n.m. Je to výborné miesto na relax, ale aj dobrý začiatočný bod na túry z juhu do Slovenského raja.

Do Dediniek sme dorazili približne okolo desiatej hodiny dopoludnia a na východnom brehu nádrže, pod príjazdovou cestou, už bolo značne plno. Osobne ma to zaskočilo, nakoľko Palcmanská Maša patrí k najchladnejším nádržiam na Slovensku a nepredpokladal som, že je navštevovaná v tak hojnom počte. Ľudia sa však poväčšine iba opaľovali a relaxovali pri vode. Otužilcov, ktorí sa odhodlali aj zaplávať si však bolo pomenej. Po krátkom obhliadnutí okolia sme si vybrali miesto pri brehu kde sa dalo pohodlne rozložiť. Deň sme trávili grilovaním, relaxom pri vode a slnením sa. To všetko v pokojnej a krásnej prírode v spoločnosti dobrých priateľov a chutného jedla, aký lepší oddych si ešte môže človek dopriať? Obec Dedinky ponúka turistom veľa možnosti na ubytovanie a hlavne na aktívny oddych v prírode. V Dedinkách je niekoľko penziónov, hotelov a aj dostatok rôznych chát či iných ubytovacích zariadení. Dajú sa odtiaľto podniknúť rôzne túry, kratšie alebo aj náročné do Slovenského raja. Z obce takisto ide sedačková lanovka na horskú planinu Geravy. Cena jazdy je 3€  za jednosmernú cestu a 5€ zaplatíte, ak sa chcete na lanovke zviesť hore aj dole.

Ďalšou možnosťou na zábavu je zapožičanie si člnu na člnkovanie po Palcmanskej maši a pre to sme sa rozhodli aj my. Cena zapožičania člnu na jednu hodinu je 5€. Nám sa však podarilo dohodnúť s miestnym obchodníkom, ktorý vlastní viac takýchto člnov, na zapožičaní člnu na 3 hodiny za cenu 5€. Takže po tom, čo sme sa nalodili do člna, nám už nič nebránilo v tom, si celú túto priehradu prejsť pekne dookola. Času sme mali dosť a tak sme sa rozhodli zájsť sa pozrieť až na úplný koniec, ktorý sa pred nami skrýval v doline medzi skalnými zrázmi. Kľukatá cesta na koniec viedla popod dva železničné mosty, ktoré pretínajú severnú časť nádrže. Z člna sme si v tých miestach vychutnávali nádhernú scenériu prírody, ktorá nám bola dovtedy skrytá. Preto odporúčame každému, kto sa na Dedinkách zastaví, si čln zapožičať a zájsť si až na samý koniec priehrady. Kým sme sa vrátili s člnom späť na miesto, odkiaľ sme vyplávali, skrývalo sa už slnko pomaličky za vrcholce okolitých kopcov a my sme sa rozhodli pobrať sa pomaličky domov.

Návšteva tohto miesta v nás zanechala silné dojmy a už sme aj plánovali, že sa tam ešte budeme musieť niekedy zastaviť na víkend a pobehať aj okolie tohto nádherného miesta.

P160809_16.590004

P160809_17.200003

P160809_17.210002

P160809_18.220001

P160809_18.450004

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: